School briefs

Carbondale Area 7th Grade

First Honors: Ashleigh Arnese, Caleb Buddie, Ella Casper, David Coacci, Taylor Corrigan, Xander Dombroski, Samuel Duplessis, Julian Fedorchak, Natalie Giordano, John Gorel, Emily Grover, Olivia Lawler, Aundra Lumpkin, Alexander Mackey, Sean Manley, William Murphy, David Myers, Albion Nasufi, Maureen Newcomb, Noah Nystrand, Gianna Perry, Riley Pietrowski, Leslie Prieto, Dean ProKarym, Connie Repsher, Kendra Santiago, Matthew Serkosky, Kyle Shenise, Alexander Smith, Parker Smith, Ismael Sosa, Zachary Tarchak and Madelena Zaccone.

Second Honors: Ethan Clark, Zayne DeRossi, Katherina Elston, Aurora Esgro, Avery Galinsky, Madison Kilmer, Nicholas Laub, Jakub Marecki, Morgan Michalek, Mason Nepa, Anthony Paiva, Ciara Pidgeon, Adriana Roberts, Cameron Slockbower and Delaney Strain.

8th Grade

First Honors: Ava Balderas, Allyssah Bonk, Ryleigh Brink, Caitlyn Burns, Gianna Carlo, Eliana Connolly, Shelby Dec, Michael Derichie, Robert Duplessis, Ian Dzielak, Stephen Ennes, Scotlynn Gravine, Maggie Kane, Isaiah Kilmer, Ciara Martin, Hannah Mccaffrey, Ethan McDonald, Keegan McDonald, Ava Peregrin, Angelica Prieto, Stephen Purcell, Abigail Repsher, Santino Shayka, Logan Spall, Madison Tice, Hong Tran, Abigail Wall, Ava White, Thomas Wiggins and Summer Young.

Second Honors: Stephanie Baker, John Elko, Leila Esgro, Samuel Grizzanti, Isabella Herlihy, Alyssa Lewis, Bryanne Lucas, Scarlett Mostowski, Alan Parry, Brandon Privett, Jacob Rosler and Christopher Rotell-Tierney.

9th Grade

First Honors: Andrew Balderas, Kaci Bannon, Jacob Berg, Kierra Borosky, Caden Brennan, Jocelyn Brown, Preston Casey, Megan Cosklo, Kaylee Evarts, Sadie Gardus, Madison Heenan, Erika Hollis, Kylie Kelly, Molly Kelly, Abigail Lent, Mason Miluszusky, Emma Perri, Raymond Rohrbach, Natalie Skeba, Zachary Staples, Robert Waters and Alayshia Williams.

Second Honors: Mason Baron, Noah Bryant, Rylee Colonna, Krista Davis, Elizabeth DeFazio, Janessa Disla, James Gilia, Alexis Marder, Margot Matoushek, William O’Dowd and Emily Tropeano.

10th Grade

First Honors: Jonathan Aponte, Chase Arthur, Joshua Berg, Madalyn Borders, Heaven Busalacchi, Audrey Cobb, Robert Constantine, Shauna Durst, Gianna Gallo, Julia Gorel, Corinne Haley, Brycen Kelly, Madison Kelsch, Noah Kilmer Gia Mark, Daisy Martinez, Emma Monahan, Tyler Moskosky, Julia Murphy, Diamond O’Dowd, Nicholas Ohmnacht, Katelyn Ostrander, Hailey Peterka, Alena Phillips, Brian Repsher, Bryan Salitsky, Liam Shenise, Matthew Totsky and Justin Toy.

Second Honors: Rylee Connolly, Gavin Connor, Sophie Crozier, Ashley Escott, Cameron Kilmer, Alex Nesbitt, Elyssa Shaw, Dominic Shifler, Payton Snow, Matthew Tarchak, Justin Thomas, Kathryn Thornton, Jacob Ulmer and Kyleigh Wallace.

11th Grade

First Honors: Anthony Blake, Sophia Calzola, Logan Colonna, Alyssa Cosklo, Francheliz DeJesus Correa, Mackenzie Edgar, Tatiana Elston-Blaustein, Jaden Fedorchak, Makenna Fedorchak, Patricia Green, Caleb Higdon, Ellen Higdon, Deanna Holbert, Emily Kelly, Luke Kovaleski, Mia Marrero, Justin Merritt, Mackenzie Miluszusky, Guy Mushow, Elizabeth Pantoja, Sarah Parry, Kyle Perri, Mia Perri, Alexis Price, Jonathon Purvis, Chloee Rumford, Haley Ryall, Makena Sanderson, Rylee Taylor, Joshua Tierney, Cayden Watts, Keefer Wease and Cora Wylie.

Second Honors: Logan Arthur, Emma Baker, Michael Ednock, Chrisopher Fuller, Alexander Laub, Roberto Romero, Zachary Siggins, Nevaeh Slockbower and Robert Wall.

12th Grade

First Honors: Giana Arnese, Kacydi Brewen, Maria Cerra, Olivia Christian, Aniela Connolly, Robert Cron, Connor Eibach, Amelia Esgro, Bayley Grizzanti, Aiden Kelly, Olivia Liuzzo, Donovin Loomis, Deana Mancuso, Taylor Mazza, Erin McHale, Jade Medina, Sueann Moran, Anthony Mustica, Amelia Muta, Gianelly Prieto, Avianna Pugliese, Dynasty Romero, Alyvia Schiavone, Halley Schwartz Sarah Tolerico, Nathan Totsky and Julian Turonis.

Second Honors: Anthony Adams, Seth Bazink, Alexandrea Brennan, Kayla Cobb, Matthew Ennes, Justine Fashauer, Gianna Gillette, Kaitlyn Kilmer, William Kovaleski, Brielle Marchione, Raymond Ofner, Kenneth Rought, Brandon Samaniego, Ariel Williamson and Crystal Yarbrough.

Dunmore 7th Grade

Distinguished Honors: Brigid Ahern, Mia Bouselli, Ella Brier, Jaclyn Brown, Mia Catanzaro, MS Chiranth, Robert Ciccotti, Corey Condon, Danielle DePietro, Michael DeVitto, Amanda Dempsey, Peter Durkin, Brody Eynon, Olivia Finan, Lucas Grecco, John Haggerty, Maeve Haggerty, Mya Harrity, Fiona Hinton, Julian Iglesias, Mia Irving, Matthew Kirchner, Krithika Krishnan, Jaedyn Kura, Evan McDonnell, Santino Nicastro, Julia Noto, Arna Patel, Shivani Patel, Alexis Pilar, Natasha Pilar, Cayden Reynolds, Gwendellyn Rodriguez, Mark Schuster, Michael Schuster, Miles Stephenson, Mason Stets and Rachel Walsh.

Honors: Jackson Cady, Emma Costanzo, Sophia DeNunzio, Kayla Hessmiller, Abigail Jerald, Reagan Kearney, Aiden Kopacz, James McMynne, Albert O’Donnell, Sadie Ondek, Michael Piepoli, Jacob Rowell, Antonio Shehadi, Wyatt Smith, Madison Stavisky, Julia Temperino and Lucas Vullo.

8th Grade

Distinguished Honors: Anna Ben, Thomas Clark, MaryEllen Conway, Scott Czankner, Alisha Davis, Jack DiCindio, Cole Fangio, Max Forgione, Andrew Gatto, Julianna Grow, Ethan Gyetvai, Sydney Harding, Lauren Henry, Shamus Hinton, Antonio Ingargiola, Margaret Jimmie, Kamryn Kincel, Abigail Kocher-Vinton, Patrick Kopacz, Chloe Lynch, Skye Madrazo, Jack Maloney, Lily Massaro, Jack McNeff, Natalie Mecca, Tyara Mislan, Madeline Mislinski, Clinton Muir, Connor Mullaney, Mya Orr, Christopher Padula, Chahat Patel, Aviana Rivera, Isabelle Rought, Mason Rucker, Olivia Santarsiero, Lucy Seibert, Loren Spudic, Sophia Talutto, Conor Toole, Anna Trauger, Lucas Urban and Aidan Walsh.

Honors: Jatan Avasatthi, Domenick DelVecchio, Hayden Delbridge, Cory Domiano, Micaela Guardia, Robert Hoban, Matthew Iezzi, Molly Rafferty-Donahoe, Brennan Smith and Nathan Steele.

9th Grade

Distinguished honors: Cecelia Amico, Julianna Argust, Anna Belko, Alexander Blasi, Collin Blasi, Mia Capooci, Sienna Delfino, Allison Dempsey, Giulietta Escobar, Catherine Gilhooley, Megan Gilhooley, Andrew Haser, Quinn Healey, Alishba Islam, Safwan Joiya, Jacqueline Kelly, Geanna Kirchner, Brynn Kochis, Savannah Lockwood, Maura Michalczyk, Nataly Portanova, Emma Renard, Kaitlyn Scherbenco, Sophia Summa, Bryce Talutto, Anthony Tunis, Joshua Wanick, Cailey Waters, Mia Waters, Mackenzie Witkowski and Kaylie Zimmer.

Honors: Domenic DeSando, Nicholas Donvito, Rogan Dougherty, Aidan Kearney, Caden Kirby, Nathan McMynne, Sophia Mills, Talan Mullarkey, Shawn Rowell, Nicholas Tullio and Kamran Zia.

10th Grade

Distinguished honors: Anna Acculto, Jacquelyn Bitter, Megan Brace, Anthony Cantafio, Grace Czankner, Nathan DeSando, Zachary Eynon, Sanliya George, Jacob Grande, Colin Hartman, Kieran Hinton, Gregory Hunt, Abigail Kopacz, Cadence Lewis, Derek Loss, Ayman Mounota, Angelo Naro, Adriana Pacewicz, Eva Patel, Thomas Pavlowski, Kaylee Pinto, Morgan Quinn, Maura Sheets, Cataldo Talutto, Adeline Toole, Ciera Toomey, Madolyn Valvano and Madison Waltz.

Honors: Colleen Blockberger, Michael Bonavoglia, Carl Boone, Faith Bravo, John Costanzi, Nasir Creed, Nicholas Creed, John Crespo Clark, Carmen DeNapoli, Kristine Fagioli, Nicola Hart, Kelis Laborde, Mitchell Megivern, David Milbut, Bastianna Orr, Nico Ruggiero and Anthony Sabia.

11th Grade

Distinguished honors: Liam Ahern, Katherine Alunni, Olivia Amico, Jaden Argust, Isabella Aydin, Abigail Barone, Matthew Behler, Hope Blasko, Mia Blume, Luca Boles, McKenna Brazil, Katie Capooci, Joseph Cardillo, Madison Christiano, Kuriana Fox, Anna Gabello, Jack Hubshman, Joanna Iglesias, Aden King, Eliana King, Mia Kochis, Vivianna LaCapra, Leah Leppo, Madisyn Lessard, Gemma Longo, Abigail Luongo, Micah Madrazo, Jaclyn Marichak, AllisonMcNeff, CalebMilliron, ColbyMurray, MoriahMurray, EmmaPasko, EmilyRoughgarden, NaomiSpringer, Caria Tallo, Jessica Trauger, Jeffrey Walsh, Kevin Walsh, Rylee Walsh, Isabella Waters and Molly Zimmer.

Honors: Kaidyn Biko, Vincent Bonavoglia, Thomas Ciccotti, Jacob Cicerini, Liam Crolly, Kylee Jezorwski, Sophia Mandarano, Kaylie McGregor, Matthew Mychayliw, Chloe Ondek, Anthony Phillips, Michael Polster, Angelo Ramos, Keiran Reyes, Blake Schultz, Isabella Stanco, Antonia Summa and Anastasiia Syrota,

12th Grade

Distinguished honors: Wardeh Alobid, Peyton Badyrka, Hannah Bonin, Julian Buckas, Cristian Buckley, Emily Carey, Alexis Chapman, Nicholas Chiaro, Jenna Cruser, David Day, Elisa Delfino, Symone Donnay, Celia Eagen, Adam Edwards, Emma Eynon, Carlie Finan, Victoria Griffiths, Samuel Hannah, Louis Hanni, Madeline Healey, Joseph Iglesias, Kyle Jenkins, Anna Jimmie, Karl Kincel, Brigid King, Olivia Leo, Gia Levis, Cassandra Lucas, Sophia Lucas, Tyler Maciejewski, Marie Martin, Paige Martin, Elizabeth Massaro, Lilly McDonald, Katie McKitish, Jillian Mooney, Alexis Overholtz, Sophia Pacewicz, Deep Patel, Gergana Petkova, William Portanova, Hannah Ptasinski, Steven Qarmout, Frank Ruggiero, Alexandra Santarsiero, Sierra Sherman, Nicholas Sinkevich, Aiden Sload, Abigail Springer, Anna Talutto, Gabrielle Weidow, Kiley Yanochik, Isabella Zeller and Calvin Zhang.

Honors: Melanie Berardelli, Brian Comparetta, Gianna Cordaro, Jacob Earley, Raj Gandhi, Mason Maciejewski, Matthew Malcolm, Gavin McHale, Gabriella Mecca, Christopher Petrowski, Jonathan Riggall, Hunter Robinson, Patrick Ruane and Nicholas Waters.

Recommended for you